• EN
  • SV
  • Äänitemarkkinat kasvoivat yhdeksän prosenttia

    01.04.2025 Noora Marttila
    Suomen äänitemarkkinat jatkavat kasvua, selviää Musiikkituottajat IFPI Finlandin julkaisemasta ”Suomen äänitemarkkinat 2024” -raportista. Raportti perustuu kansainväliseen Global Music Reportiin.

    Suomen äänitemarkkinan kokonaisarvo vuonna 2024 oli yhteensä 112,4 miljoonaa euroa. Tämä tarkoittaa 9,55 % nousua edellisvuoteen verrattuna. Kokonaisarvoon on laskettu fyysinen ja digitaalinen myynti sekä suoratoisto.

    Äänitemyynti, joka kattaa digitaalisen sekä fyysisen myynnin oli yhteensä 83,3 miljoonaa euroa, kun taas vuonna 2023 se oli 76,5 miljoonaa euroa. Äänitemyynti kasvoi kymmenettä vuotta peräkkäin. Kasvu tuli digitaalisesta myynnistä, joka kasvoi 10,45 %. Sen sijaan fyysinen äänitemyynti laski 7,9 %. Digitaalisen myynnin osuus koko myynnistä on peräti 93 % ja se arvo on tuplaantunut vuodesta 2017.

    Musiikin esittäjille ja tuottajille kerätyt Gramex-korvaukset saavuttivat vuonna 2024 ennätykselliset 29,1 miljoonaa euroa, joka on 11,5 % enemmän kuin edellisvuonna.

    Kotimainen musiikki suosittua

    Raportissa tarkasteltiin myös Musiikkituottajat IFPI Finlandin jäsenien raportoimaa myynnin kotimaisuusastetta, joka on noussut kolmessa vuodessa 6 %, ollen nyt 37 %. Viime vuonna Suomessa 100 striimatuimman biisin joukosta 87 oli kotimaista biisiä. Listan kärjestä top 10 sekä top 20 olivat 100 % kotimaisia.

    Musiikkituottajat IFPI Finland selvitti kotimaisten äänitteiden osalta erikseen myös riippumattomien levy-yhtiöiden markkinaosuutta jäsenkuntansa raportoimasta myynnistä. Riippumattomien levy-yhtiöiden markkinaosuus oli 25 %.

    Keskeiset luvut:

    Lue Musiikkituottajat IFPI Finland ry:n raportti tästä. Luvut perustuvat kansainvälisen IFPI:n koostamaan ja julkaisemaan Global Music Reportiin 2025 (GMR).

    Lisää samasta aiheesta