Nämä seitsemän sävelteosta ovat ehdolla vuoden 2026 Teosto-palkinnon saajiksi
Teosto-palkinnolla huomioidaan rohkeita, omaperäisiä ja innovatiivisia musiikkiteoksia musiikkityylistä tai kaupallisesta menestyksestä riippumatta. Palkinnon avulla tuodaan myös esiin säveltäjien, sanoittajien ja sovittajien työn merkitystä musiikkialan ekosysteemissä sekä annetaan tunnustusta rohkeille, omaperäisille ja innovatiivisille kotimaisille sävelteoksille.
21. kerran jaettavan palkinnon suuruus on 40 000 euroa, joka voidaan jakaa enintään neljän voittajateoksen kesken. Jos voittajia valitaan vain yksi, on voittosumma 25 000 euroa.
He kisaavat voitosta – katso kaikki Teosto-palkintoehdokkaat 2026
Vuoden 2026 Teosto-palkintoehdokkaat ovat:
- Joel Järventaustan sävellys Fantasia pianolle ja orkesterille
- Aili Järvelän sävellykset ja sanoitukset levyllä VUORI
- good boys -yhtyeen teokset levyllä Hittaa
- Lydia Lehtolan sävellykset ja sanoitukset ja Lehtolan sekä työryhmän sovitukset Lyytin levyllä Pidän sulle paikkaa
- Niillas Holmbergin ja Pauli Lyytisen teokset levyllä Naarattu laulu
- Ulla Lintulammen sävellykset ja sanoitukset sekä työryhmän sovitukset Ullalintulammen levyllä Kannattelen
- Moriamo Ahmedin sanoitukset sekä Ahmedin ja Nori Kinin sävellykset Kofun levyllä in the absence of apathy
Ehdokkaat valitsi esiraati, johon kuuluivat toimittaja Ella Ossi (pj); muusikko, lehtori ja toimittaja Ville Komppa (vpj); Jazzliiton toiminnanjohtaja Maria Silvennoinen; toimittaja Jarkko Fräntilä; DJ, promoottori Marju Rotinen; viulisti, oopperaohjaaja Siljamari Heikinheimo ja toimittaja Juuso Määttänen.
Teosto-palkinnon saajista päättää nelihenkinen tuomaristo. Tänä vuonna raatiin kuuluvat vuoden 2025 Teosto-palkintovoittajat Kristo Laanti (DJ Kridlokk) ja Mioko Yokoyama sekä Teoston johtoryhmän kutsumat jäsenet, pitkän linjan musiikkibisnesvaikuttaja Pekka Ruuska sekä suoratoistopalvelu Qobuzin Pohjoismaiden music content manager Sini Tiainen.
Voittajat julkistetaan Musiikkitalon ravintolan kutsuvierastilaisuudessa 16. huhtikuuta.