• EN
  • SV
  • ISNI-tunnisteet esillä kansainvälisessä workshopissa Helsingissä

    22.10.2025
    Gramexin ja Teoston isännöimä asiantuntijatyöpaja kokosi yhteen metadatatyön edelläkävijöitä Suomesta, Tanskasta ja Hollannista – mukana olivat myös DDEXin asiantuntijat Vanessa Bastian ja Jenny Pretz.

    Gramex ja Teosto isännöivät workshopin ISNI-tunnisteista musiikkialan näkökulmasta. Asiantuntijoina ja fasilitoijina toimivat Vanessa Bastian ja Jenny Pretz DDEXistä. Tilaisuus kokosi yhteen asiantuntijoita Suomesta sekä Tanskasta ja Hollannista.

    Suomalaiset tekijänoikeusjärjestöt ovat olleet uranuurtajia ISNI-tunnisteen käyttöönotossa. Työ on osa Opetus- ja kulttuuriministeriön tukemaa hanketta, jota Kansalliskirjasto koordinoi. Tilaisuuteen osallistuivat myös Anna Vuopala (OKM) ja Katerina Sornova (Kansalliskirjasto).

    Projektin ansiosta suomalaiset tekijänoikeusjärjestöt ovat ensimmäisten joukossa maailmassa ottaneet ISNI-tunnisteet laajasti käyttöön, mikä parantaa luovien alojen datan laatua, tunnistettavuutta ja yhteentoimivuutta.

    Kiitos antoisista keskusteluista musiikkialan metadatan parissa!